טקס סיום יב מחזור נ"ו- תשע"ח 2018

6.6.2018

ערב טוב לראש העיר, מר ישראל זינגר.

ערב טוב למנכ"ל העירייה, מר משה בודאגה,

ערב טוב לגב' דליה לין, מנהלת אגף החינוך ולגב' אביבה מורן, סגנית מנהלת האגף ומנהלת המחלקה לבתיהספר העליסודיים בעיר, ולכל צוות אגף החינוך.

ליו"ר וועד ההורים היישובי, מר אלי פדלון וליו"ר ועד ההורים המוסדי, הגב' ורד בןארצי.
ערב טוב ותודה לכל חבריועד ההורים של שכבת יב'.

ערב טוב למשפחת בליך שמכבדת אותנו בנוכחותה.

ערב טוב לסגניי, לחברי ההנהלה שלי, למחנכיהשכבה, למורים המקצועיים, להורים וכמובן, לכם תלמידיי.

בוגרים יקרים,

אחד האתגרים, שהצבנו לנו בתיכון 'בליך' הוא אתגר עיצובה של
"
דמות הבוגר" היוצא משערינו.

אנחנו עסוקים דרך קבע בשאלה: באילו דברים עיקריים, עלינו לצייד אתכם, בוגרי ביה"ס, בצאתכם לחיים בעולם, שאינכם מכירים, שהרי נכנסתם למערכת החינוך בגיל חמששש, ואתם יוצאים ממנה בגיל שמונהעשרה.

עד כה נמצאתם במערכת עוטפת, מגינה ומשמרת, ועתה אתם יוצאים אל החיים האמיתיים, אל מערכות פחות מגוננות ופחות עוטפות.

אתם גם יוצאים לחיים בתקופה מורכבת, שטומנת בחובה אתגרים רבים ומגוונים, לנוכח העובדה, שמדינתישראל משנה את פניה ולא תמיד לטובה.

ציידנו אתכם בערכים, כיוַונו אתכם להבחין בין טוב לרע, בין מותר לאסור, ובהתאם לכך, אנחנו מפקידים בידיכם את עתידה של המדינה, ואנחנו סומכים עליכם.

אנחנו מצפים מכם לשיקול דעת מעמיק, לחשיבה יצירתית, לגישה הומניסטית, שתהיה הבסיס להימנעות מעדריות. שתשמרו על טוהר הנשק, על טוהר הלשון ועל טוהר היחסים שלכם עם זולתכם. זאת, תוך הפעלתחשיבה ביקורתית ופתיחות מחשבתית כזו, שתחתור לשמירה על דמוקרטיה אמיתית ומהותית.

אנחנו מצפים מכם לשמור על המדינה הזו, שנבנתה בעמל רב, למרות כל הקשיים והמלחמות הפנימיות והחיצוניות, למרות האתגרים הביטחוניים, שעמדו בפנינו במהלך שבעים שנות קיום המדינה. לכן אנחנו מצפים מכם לאקטיביזם חברתי, למעורבות אמיתית; שלא תשבו בשקט נוכח עוולות המתרחשות בחברה.

אנחנו שואפים לכך, שתשאלו, כמאמר הנשיא קנדי בנאום ההשבעה שלו: "לא מה המדינה יכולה לעשות עבורך, אלא מה אתה יכול לעשות בשבילה."

תלמידים יקרים, אל תתפשרו על ערכים; זכרו, ערכים אלו, שומרים עלינו ומזכירים לנו, שאסור לנו לאבד את צלם האדם שבנו, ושעלינו לזכור תמיד מאין באנו, כדי שנדע לאן אנחנו הולכים!

היו מי שאתם, אבל דעו גם להשתנות עם הזמן, להשתלב בחברה, לקחת אחריות ולהוביל אותה למקום של כבוד, של מנהיגות, של מצוינות ושל אהבתהארץ.

אלו הם גם ארבעת הערכים שעליהם מושתת האתוס של תיכון 'בליך'.

ולכם ההורים:
עד היום גונַנו ועטפנו את הילדים. עתה צריך לדעת לשחרר.

צריך לתת להם להצמיח כנפיים משלהם, ולמרות כאביהשרירים – לאפשר להם לחתוך את השמיים בכוחות עצמם.

כולנו מתפללים, שהילדים יחזרו בשלום הביתה, ואנחנו יודעים, שיש על מי לסמוך.

ועתה לתודות:

לאחר ארבע שנים אינטנסיביות אנא הרשו לי להודות בשמכם ובשמי למי שליווה אתכם ודאג לתפקוד של כל המערכת מסביבכם.

תודה למנהלת השכבה, הגב' טל גרוסמן, שחיה ונשמה אתכם. שהכירה אתכם לפני ולפנים, ושידעה להיות שם בשבילכם, ובוזמנית, השכילה להציב לכם גבולות.

תודה לסגניתה, הגב' עדי לוי, שהחליפה לפני שנתיים את עומר קידן בתפקיד התובעני הזה, והשכילה להנהיג אתכם יחד עם טל ברגישות, בנחישות ובעקביות ראויות לציון.

תודה ליועצות השכבה, הגב' רחל בליטי וחגית חיים, שהכירו כל אחד ואחת מכם, שהקשיבו לכם באוזן כרויה, והיו לכם לכתף תומכת וּלמשענת בעת הצורך.

בהזדמנות הזו, תרשו לי לברך את רחל, שעוזבת אותנו ועוברת לעבוד בבי"ס תיכון אחר. בהצלחה, רחל, מכולנו!

ללינדה, מזכירת השכבה, על הנוכחות הדומיננטית שלך. על המסירות הלא נגמרת, ועל האכפתיות, שידעת לגלות כלפי תלמידיהשכבה יום יום, שעה שעה!

למחנכי הכיתות, שעשו לילות כימים, שלא ויתרו, גם בזמנים קשים, שליוו אתכם ודאגו לכם לפני הקלעים ומאחוריהם גם בהרבה דברים שאינכם מודעים להם.

למורים המקצועיים, שהרביצו תורה ודעת, והיו גם הם כל אחד כמחנך בתוך השיעורים שלו.

תודה לסגנים שלי, להילה, לאלדד ולאביטל – על הנוכחות הפעילה ועל העשייה המאומצת, על שסייעתם בהובלת השכבה הזו להישגים לימודיים כמו גם ערכיים וחברתיים.

ומהצוות הפדגוגי לצוות המנהלה והתפעול הבית ספרי, אני לא אמנה כל אחד בשמו ובתפקידו אבל ברור לכולנו שללא המזכירות,
אנשי הכספים, הספרניות, הלבורנטיות ואנשי המחשבים, לא ניתן היה להניע ספינה כה גדולה כמו תיכון בליך.

לא יכולנו לפעול ללא תשתית לוגיסטית מתוקתקת ומדוייקת, ואת זאת עושים בביה"ס עובדיהמנהלה, ובראשם דודו חג'בי, שמאומה לא מתרחש בביתספרנו ללא מגע הקסם של ידו.

תודה מיוחדת לפרנסיהעיר, העומדים מאחורי ביה"ס ותומכים בעשייה החינוכית שלנו:

לראש העיר, מר ישראל זינגר, מי שהיה המנהל האלמותי של ביה"ס, תודה על התמיכה, על הגיבוי, ההקשבה והדלת הפתוחה ועל הנכונות לסייע בכל בקשה שלנו.

תודה למנכ"ל העירייה, מר משה בודאגה, שהַצלחת ביה"ס חשובה לו מאד ורוחו מלווה אותנו בעשייה הבית ספרית.

לשתי נשים מדהימות שפוסעות איתי יד ביד, דליה לין ואביבה מורן – תודה מקרב לב על שיתוף הפעולה עם ביה"ס בכלל ואיתי בפרט. על הגיבוי, על העידוד, על היחס המכבד והמקבל, ועל הנכונות לעמוד לצידנו בַּכּול וככל שנדרש.

תודה לכל צוות אגף החינוך.

ותודה אחרונה,

לוועד ההורים המוסדי של ביה"ס בראשות הגב' ורד בןארצי, שנמצאת שם בשבילנו בכל עת שהיא נדרשת לכך, לכל דבר ועניין, שביה"ס פונה אליה.

תודה גם לכל חברי ועד ההורים של כיתות יב, ולעמוס, נועה, שלומי וחני, נציגיכם בוועד המוסדי, שסייעו רבות בכל שנתבקש לצורך השכבה ופעילויותיה.

תודה רבה, רבה לכולם.

ערב מהנה, שיהיה לכולנו.