דברי פתיחה

תלמידים יקרים,

הנה אנו בפתחה של שנה חדשה, וההתרגשות גדולה עד מאוד. אני מקווה כי עבר על כולם חופש נעים עם חוויות ממלאות ואתם היום מוכנים לקראת שנת לימודים נוספת.

חופשת הקיץ הייתה בהחלט הפסקה מבורכת מהעשייה. כל אחד מאתנו זקוק לחידוש כוחות ולצבירת אנרגיות כדי שנוכל להמשיך קדימה בשיא המרץ. הדבר מזכיר סיפור יפה אשר הייתי רוצה לחלוק אתכם.

חוטב עצים אחד ביקש להצטרף למנסרה. הוא הוזמן להדגים את כושרו בפני מנהל העבודה. מנהל העבודה היה המום לנוכח המהירות העצומה שבה עבד החוטב, בלי להתעייף, והוא קיבל אותו לעבודה עוד באותו היום. תפוקתו של חוטב העצים הייתה פי ארבעה מתפוקתו של עובד אחר, והוא עבד במרץ ללא גבולות.

במהלך הימים הבאים המשיך החוטב בעבודתו הקשה, אך תפוקתו פחתה והלכה מיום ליום. אחרי שבוע ירדה תפוקתו של חוטב העצים מתחת לממוצע, למרות שהוא המשיך לעבוד במרץ רב, ללא הפסקה.

ניגש מנהל העבודה אל חוטב העצים ושאלו: "אולי תוכל להסביר לי מה פשר הירידה המהירה בתפוקה שלך, למרות שאתה ממשיך לעבוד כרגיל?"

"אני עובד כל כך קשה וללא הפסקה", ענה חוטב העצים, "כך שאין לי זמן להשחיז את הגרזן"…

תלמידים יקרים, אני מקווה כי הספקתם לעצור, לקחת לעצמכם את ההפסקה הנדרשת ואת הזמן כדי לנוח ולצבור אנרגיות.

לצד המחנות, הקייטנות, הנסיעות עם המשפחה, בילוי עם חברים, שחייה בים או בבריכה, לשחק ב – Fortnite  וכמובן הרבה שינה, מסביבנו, הקיץ האחרון אתגר את החברה הישראלית בכל הקשור לאחדות העם: חוק הפונדקאות, חוק המרכולים, חוק הלאום, חוק הגיוס, מחאת הקהילה הגאה, מחאת החברה הדרוזית ומחאתם של ערביי ישראל, מחאת החרדים, מחאת הנכים ועוד. כל כך הרבה אתגרים בתקופת זמן כה קצרה אשר למעשה מנסים להגדיר מהי מדינת ישראל ומהי הזהות שלה.

לעיתים אתגרים אלה מייצרים אווירה של פילוג ושל קושי, אז אולי כדאי שנעצור לרגע ונזכר מה בכל זאת מאחד ומייחד אותנו כישראלים. 

שנה זו היא מיוחדת עבורכם במעבר בין ה"אני לעצמי" ל-"אני והחברה בה אני חי". השנה רובכם תוכלו כבר לגשת למשרד הפנים ולהוציא את תעודת הזהות שלכם. תעודת הזהות היא סממן לבגרות, לאחריות ולזהות שלנו כאנשים החיים בחברה.

משרד החינוך קבע כי הנושא השנתי במערכת החינוך הוא "שומרים על אחדות, שומרים על ייחודיות". נושא זה מתכתב באופן ישיר עם קבלת תעודת הזהות.

באמצעות הפעילויות החברתיות אנו נעסוק בזהות האזרחית שלנו – איך אני מול החברה? מי האנשים השונים המרכיבים את החברה שלנו? אנו ננסה להבין מה מאחד ומה מייחד את החברה הישראלית. אנו נלמד על מגוון הדעות והזרמים אשר מרכיבים את המציאות הישראלית. אנו נעלה שאלות מהותיות לגבי אורחות החיים המתקיימים במדינה.

אנו מקווים כי דרך הסדנאות השונות שתיקחו בהן חלק, דרך הסיורים, ההצגות, הסיורים במוזיאון רבין ובכנסת ישראל ועוד – אתם תלמדו, ותכירו מושגים, תרבויות ואורחות חיים בחברה הישראלית, ותהפכו לאנשים בוגרים בעלי דעה מגובשת יותר.

מי ייתן וכי כל תלמיד בסוף השנה יבין בצורה עמוקה יותר את האתגרים שמגבשים את הזהות של מדינת ישראל ובכך יגבש לעצמו את הזהות הישראלית שלו. אנו מקווים כי תבינו שהאחדות שלנו עולה על הפילוג. מה ששונה בנו הוא מה שמייחד אותנו. אל לנו לברוח מהשונות הקיימת בחברה הישראלית. עלינו להכיר אותה ולהכיר בה.

יתרה מזה, במהלך השנה אתם תתנדבו באופן אישי במסגרת תכנית המעורבות החברתית. התנדבות זו היא לצד ההתנדבות הקבוצתית אשר כל תלמידי השכבה נדרשים אליה והיא הזדמנות נפלאה לצאת לשטח ולפגוש את הקהילה בה אתם חיים.

בסוף שנת הלימודים הקודמת, בחרתם מקומות התנדבות דרך האפליקציה. שימו לב כי בפרויקט המעורבות החברתית תקבלו ציון, שייכָּלל בתעודת הבגרות. העשייה שלכם במעורבות החברתית היא תנאי לקבלת תעודת בגרות בסוף כיתה יב. אבל יותר מזה, היא אמירה של המדינה שאנו רוצים שאתם תיקחו חלק פעיל בחברה בה אתם חיים. יש רצון לא להשאיר את הדברים רק בדיבורים אלא גם לעשות מעשה. אזרחות פעילה.

לדוגמה, השנה השכבה שלנו אחראית על טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה. זוהי זכות גדולה שתלמידים בכיתה י' יובילו את הטקס המרכזי בביה"ס שבו משתתפים תלמידים ובוגרים, מורים ומשפחות שכולות.

ובמעבר חד, בשנה שעברה עבדתם יפה מאוד והתוצאות ניכרו בשטח – ההישגים שלכם בכל התחומים היו מרשימים ביותר. אנו כולנו גאים בכם מאוד. בשנה זו אני ממשיכים במלוא המרץ בתחום הלימודי. יהיה עלינו למלא מספר משימות חשובות אשר יהוו מקפצה להמשך דרכנו בבליך.

במהלך השנה אתם תלמדו מקצועות שהציונים שתקבלו בהם בסוף השנה, ישתלבו באופן ישיר בתעודת הבגרות שלכם. מקצועות אלה מוגדרים כמקצועות להשכלה כללית, ואיתם נמנים המקצועות: חינוך פיננסי, ערבית או צרפתית, שיעורי אומץ ומקצוע המדעי ששובצתם אליו.

נוסף על כך, בחלק מהמקצועות אתם תעשו עבודות של הערכה חלופית. הציונים שתקבלו במקצועות אלה, יהוו 30% מהציון הסופי שלכם בתעודת הבגרות. בין היתר, אתם תעשו הערכה חלופית במקצועות ספרות, לשון, היסטוריה ותנ"ך. הערכה חלופית תיעשה גם בחלק מהמקצועות במגמות הייחודיות.

כדי שנוכל לעמוד בכל המשימות הלימודיות, חשוב מאוד לקחת ברצינות רבה כל שיעור בכל מקצוע לאורך כל שנת הלימודים הנוכחית. הנתונים והציונים אשר תצברו מהיום הראשון ללימודים, יהוו חלק חשוב בקביעת הציונים השנתיים והסופיים, בשיקול הדעת שלכם בבחירת המגמה ובמתן אישור לבחירה זו. לכן יש להתייחס ברצינות רבה לכל בוחן ומבחן, לשיעורי הבית ולעבודות ההגשה.

מהיכרות קרובה אתכם ומהניסיון של השנה הקודמת, בטוחני כי גם השנה ביה"ס ישמש לכם מקום של עשייה ולמידה, ובמקביל יקנה לכם כלים משמעותיים כדי להתמודד עם המשימות השונות. חובתנו בביה"ס ושלי כמנהל השכבה, יחד עם הצוות החינוכי, לעמוד לרשותכם ולתת מענה לכל שאלה ולכל קושי במהלך הדרך.

כדי שהדברים ייעשו באופן מסודר ומאורגן ועל מנת שנוכל להפיק את המרב, יהיה עלינו להקפיד הקפדה יתרה על מסגרת לימודית חיובית ורצינית. לשם כך הנחיתי את מחנכי הכיתות לדרוש מכם, התלמידים, לעמוד בכל התקנות ובכל הכללים של ביה"ס. אנו נפקח מקרוב בכל הקשור לנוכחות התלמידים בכל יום ובכל שיעור, להגעה בזמן, להופעה בתלבושת אחידה, להבאת ציוד לימודי מלא ולהתנהגות ראויה המכבדת הן את המורים ואת צוות ביה"ס והן את חבריכם לספסל הלימודים.

בשנה זו אתם מתגבשים לכיתות חדשות שבהן תלמדו בשלוש השנים הקרובות. את הכיתות יובילו המחנכים. מחנך הכיתה הוא הדמות המרכזית אשר אליו תפנו לכל דבר ועניין. אני יודע כי המחנכים שלכם נרגשים עד מאוד להכירכם ולעמוד לצדכם בתהליך החינוכי והלימודי בביה"ס.

בנוסף לצוות המחנכים, אני מזמין אתכם לפנות להנהלת השכבה בכל שאלה ובקשה, הבעת רצון או מחשבה, לשתף בדברים טובים ואם צריך גם בדברים טובים פחות. דורית, קרן, מיכל ואני, צוות הנהלת השכבה. עומדים לרשותכם. נא הרגישו חפשי בעניין זה.

אסכם ואומר: התייחסו למפגש המתחדש והמרגש כאל הזדמנות להמשיך את התהליך החיובי שהתחלנו בו בשנה שעברה ולקדם את עצמנו בתחומים השונים. אל תשכחו שכל הצוות פה בשבילכם כדי להקשיב, לסייע, ללוות ולחזק!!!

ברצוני לאחל לכולם, בשמי ובשם צוות מחנכי שכבה י', הצלחה רבה בשנה זו ושהתפוקות שלכם בשנה הקודמת ימשיכו להיות רבות ומשמעותיות גם בשנה הזאת.

שנה טובה תלמידי שכבה י'.

נדב

ידיעות נוספות