זיכרון בסלון בשגרירות הבריטית / רותי שפרינגר

במסגרת פרויקט ‘זיכרון בסלון’ שמתקיים בכל הארץ לקראת יום השואה, תלמידי ‘בליך’ הוזמנו  לבית השגריר של  בריטניה, דיוויד קוורי, ושמעו שם את סיפורו האישי של שורד השואה  סילבן ברכפלד.

זו הפעם הראשונה שהשגריר קוורי מארח בסלון ביתו את פרויקט ‘זיכרון בסלון’. הוא הרגיש, לדבריו, כי הוא רוצה לעשות משהו משמעותי יותר ומקרב יותר מעבר להשתתפותו השנתית בטקס הממלכתי. באירוע  נכחו 60 תלמידי כיתות ט-יא.

ברכפלד נולד בבלגיה בשנת 1932. בילדותו חי את האווירה האנטישמית ברחוב, וכשהיה בן 10, הגסטפו הגיע לביתו בעקבות הלשנה של שכנים שאביו של סילבן זייף תעודות זהות.  הוא ואמו הצליחו לברוח ולהסתתר אצל משפחה מ- 1942ועד 1945, כשבמהלך התקופה הזו הוא נאלץ לעבור לגור במנזר עם ילדים נוספים במשך שנה וחצי. במנזר נדהם לגלות שיש עוד 11 ילדים יהודים ו-15 ילדות יהודיות, שהנזירות, ברוב טובן, הצילו. כל הילדים הצליחו להינצל. ברכפלד היה אסיר תודה לחסידי אומות העולם שהצילו אותו, ובחייו הבוגרים פעל רבות להכרה בחסידי אומות עולם נוספים.

רק ארבעה מתוך 32 הילדים שהיו בכיתתו בבית הספר היהודי, שרדו. ברכפלד רואה בעובדה שנשאר בחיים נס גמור, וטוען שאם מישהו מנסה לחפש היגיון או סדר בשואה, עליו לדעת שבשואה לא היו לא היגיון ולא סדר.

ברכפלד אומר שהלקח שיש לקחת מכל זה הוא השמירה על המסורת היהודית ודבקות באמונה היהודית שמאחדת אותנו ומייחדת אותנו משאר העמים.

האירוח בבית השגריר היה מכובד ביותר; התלמידים התנהגו למופת, שאלו שאלות, התעניינו. כל ההרצאה ניתנה באנגלית. באמת תחושה של גאווה.

ידיעות נוספות