טקס לזכרו של יצחק רבין, תשע"ט

4.10.20182

נאום מנהלת ביה"ס

 

טקס לזכרו של יצחק רבין, תשע"ט

יום השנה העשרים ושלושה להירצחו של יצחק רבין ראש הממשלה המנוח, עשרים ושלוש שנים, הרבה לפני שאתם, תלמידים יקרים נולדתם, ולמרות הזמן שעבר הרצח הזה נשאר רלבנטי גם לימים אלו שבהם הגזענות והשנאה העולמית מעלה את ראשה ומכה בכולנו.

עימנו כאן היום נמצאים אורחים מכובדים במיוחד, סגנית מנהלת אגף החינוך ומנהלת החינוך העל יסודי, הגב' אביבה מורן, מנהלת מחלקת קשרי חוץ, הגב' לילי לביא, שגרירת דנמרק בישראל, הגב' שארלוט סלנטה [Charlotte [Slente , נספחת תרבות, מיה לוי….. ומקהלת הבנות פרדנסבורג קסטל

choir) fredensborg castle girls')

ברוכים הבאים.

אורחים אלו מכבדים אותנו בנוכחותם ביום הזה מתוך תחושת אחווה ושיתוף.

לפני שבעים וחמש שנים, באוקטובר 1943, כשהגיעה השמועה על התוכנית של גרמניה הנאצית להעביר את כל יהודי דנמרק להשמדה במחנה המוות, אושוויץבירקנאו בפולין, המחתרת הדנית החליט להעביר את כל יהודי דנמרק, כ-7,800 יהודים לשבדיה הנייטראלית ובכך להצילם. במשך שלושה שבועות הועברו היהודים בסירות דייגים לחוף השבדי, וכך ניצלו כ 99% מיהודי דנמרק מרצח בטוח.

רבים מאוד בקרב העם הדני תמכו בהצלת היהודים מתוך התנגדות לנאציזם ולפאשיזם מתוך התנגדות לגזענות ומתוך כך, שהעם הדני הוא עם שוחר שלום, ודוגל בדמוקרטיה, עם הרואה בכבוד האדם ערך עליון.

העם הדני, אז והיום, נותר עם, שעקרונות הדמוקרטיה הם נר לרגליו, רצח בכלל, ורצח היהודים בפרט, לא התקבל על דעתם של הדנים האמיצים, שהחליטו לשים נפשם בכפם, להתריס כנגד הנאציזם ובכך להציל את הקהילה היהודית הדנית כולה!

המשלחת הדנית, שהגיעה לכאן היום וחברה אלינו בטקס המשמעותי הזה הגיעה לכאן בשם ובשל הערכים הדמוקרטיים המשותפים להם ולנו, ובערכים אלו עוסק יום הזיכרון ליצחק רבין ז"ל והטקס, שאתם עומדים לצפות בו.

יצחק רבין היה דמות הצבר האולטימטיבית!
הוא נולד בא"י. הוא גדל כאן. כאן הוא חבש את ספסליביה"ס. כאן הוא התנדב לפלמ"ח בטרם קמה המדינה, ובמסגרתו לחם כמפקד על ולמען הקמת המדינה.

הוא עלה בסולם הדרגות והגיע לדרגת רמטכ"ל. הוא פיקד על צה"ל והובילו לניצחון המזהיר במלחמת ששת הימים, שהתרחשה ביוני 1967. מכאן דרכו אל ההנהגה הייתה סלולה, ואחרי שהיה שגריר ישראל בארה"ב, הצטרף לממשלה, והיה לראש ממשלה בשתי קדנציות נפרדות.

יצחק רבין גדל וחונך על התפיסה הדמוקרטית, הרואה באדם את היעד לכל פעילות ממלכתית, הוא חשב, שהחתירה לשלום היא הדרך הנכונה והנעלה ביותר להשגת הטוב המשותף לכל בניהאדם. לכן, כמו שהוא נלחם בגבורה ובנחישות בשדה הקרב – הוא נלחם בדבקות ובעיקשות על השלום.

וזה היה הקרב האחרון שלו.

יצחק רבין נרצח ע"י צעיר ישראלי, שלא הסכים עם דעותיו.
שלא הסכים עם עשייתו המדינית של רבין.
שחשב אחרת ממנו, וזכה לתמיכה רחבה בקרב חוגים פוליטיים מגוונים, הסערה הפוליטית שליוותה את הימים ההם גרמה לאובדן הערכים הדמוקרטיים שבאו לידיי ביטויי ברצח הנתעב של ראש הממשלה.

רצח יצחק רבין פגע באיש ופגע במשפחתו, אבל לא רק בהם, הוא פגע גם בכולנו. כי הרצח הזה סימל את פריצת הגבולות הקשוחים של הדמוקרטיה, שדוגלת בפתרון סכסוכים ואיהסכמות באמצעות דיאלוג, המאפשר להביע דעות שונות ומגוונות מבלי לפנות לאלימות!

בדמוקרטיה אין כופים דעות. בדמוקרטיה מחליפים דעות.

בדמוקרטיה מחליפים ממשלה בקלפי על פי דין הבוחר, ולא באמצעות שלוש יריות אקדח, כאלה שגדעו את חייו של המצביא והמדינאי: יצחק רבין.

יהי זכרו ברוך.

סרטון הטקס

תמונות מהטקס

ידיעות נוספות