סיכום ארוע לציון 75 שנה להצלת יהודי דנמרק

ביום ראשון, 27 בינואר, הוא יום השואה הבינלאומי, התכנסנו באולם האירועים של בית הספר "בליך" לציין 75 שנה להצלת יהודי דנמרק בתקופת השואה.

את הכנס כיבדו בנוכחותם ראש העיר, מר כרמל שאמה הכהן, שגרירת דנמרק בישראל, הגב' שרלוטה סלנטה ומנהלת אגף החינוך, הגב' אורית איתיאל.

הכנס נפתח בדברי ברכה של מנהלת בית הספר, הגב' הילה רומש, ולאחריה דיבר ראש העיר, מר כרמל שאמה הכהן.

בדבריו, הדגיש ראש העיר, את חשיבותו של יום זה, שנקבע ע"י האו"ם כיום לציון השואה שנתחוללה על העם היהודי, וכן את ייחודו של מבצע הצלת יהודי דנמרק, בו השתתף העם הדני מהמלך ועד אחרון האזרחים.

עוד הזכיר בדבריו כי היה נוהג לנאום בפני נציגי האיחוד האירופי בשטרסבורג מידי יום זיכרון על מנת להדגיש את חשיבות זיכרון השואה, למידת הנושא, וערנות התגובה לכל גילוי של גזענות בכלל ואנטישמיות בפרט. כזו הנדרשת מכולנו, ובפרט מבני הדור הצעיר.

לאחר דברי ראש העיר, בירכה שגרירת דנמרק בישראל את הנוכחים, הביעה את תודתה ושמחתה על קיום הכנס, והדגישה את היחסים המצוינים השוררים בין דנמרק ובין מדינת ישראל, ובפרט בין שגרירות דנמרק ובי"ס "בליך".

לאחר מכן, עלו תלמידי כיתה י' להציג את הנושא של הצלת יהודי דנמרק בשואה, ואת הסרט שצפו בו: "Across the Water", סרט המבוסס על אירועים אמיתיים ומתאר את הצלתה של משפחה יהודית בדנמרק כחלק ממבצע ההצלה הלאומי של כל יהודי המדינה.

לאחר ששמענו את התלמידים וצפינו בקטע מהסרט, עלה ד"ר דן כצנלסון, היסטוריון המתמחה בתקופת השואה ובקורות יהודי דנמרק, להרצות על ייחודה של דנמרק בתקופת המלחמה, ועל הרקע למבצע הצלת היהודים, הייחודי לארץ זו. ד"ר כצנלסון עצמו נולד בדנמרק בתקופת המלחמה והוברח בגיל שנתיים לשבדיה. היכרותו האישית של כצנלסון עם רבים מגיבורי הפרשה, העשירה את ההרצאה בפרטים שונים שלא ניתן לקרוא עליהם בספרי ההיסטוריה.

אנו מודים לשגרירות דנמרק, לעיריית רמת גן ולצוות המורים להיסטוריה על שאפשרו לנו להוציא לפועל פעילות  חינוכית שכזו!

  וידאו 

 תמונות

ידיעות נוספות