סיכום שנה של מעורבות חברתית וזהות ישראלית

תלמידים והורים יקרים,

במהלך השנה החולפת קיימנו שלל של פעילויות בנושא מעורבות חברתית וזהות ישראלית. למדנו את המשמעויות מאחורי להיות אזרח פעיל בקהילה שבה אנו חיים, ביררנו את המשמעויות של תפקיד האזרח ודנו באתגרים העומדים בפני החברה הישראלית. תהליכי הלמידה כללו בין היתר שיעורי חינוך ואומ"ץ בכיתות, סדנאות, סיורים, ימי שיא ועוד. ברשותכם נמנה את עיקרי הפעילויות.

בשיעורי אומ"ץ עודדנו אתכם התלמידים להיות מודעים לתפקיד המדינה במדינה דמוקרטית, ניסינו לתת לכם כלים שיאפשרו לכם לבחון את נבחרי הציבור אשר אמונים עלינו האזרחים ואשר מחויבים לפעול מתוך מידות מוסר של נאמנות, ניקיון כפיים, יושר, חתירה לשוויון ועוד. הסברנו לכם כי ללא עמידה במידות אלה אין למערכת שלטון דמוקרטית כל קיום. שיעורי האומ"ץ חשפו בפניכם גם נושאים אקטואליים ודילמות מוסריות וחברתיות. כל זה קיבל חיזוק כאשר נסעתם למשכן הכנסת בירושלים והכרתם מקרוב את מוסד השלטון שבו מחוקקים את חוקי מדינת ישראל. לצערנו, בעקבות הבחירות לכנסת, לא כל תלמידי השכבה נהנו מהסיור. יחד עם זאת, רובכם שבתם לירושלים ועברתם סיור בהר הרצל ובמוזיאון הרצל.

כאמור, יצא הגורל והבחירות לכנסת העשרים ואחת נערכו השנה לפני חופשת הפסח. מאחר שתיכון 'בליך' נוהג מזה שנים רבות לקיים הדמיית בחירות, קפצנו על ההזדמנות וביקשנו כי השנה באופן מיוחד תלמידי שכבה י' ייקחו גם הם חלק באירועים השונים. לשמחתנו, מנהלת ביה"ס וסגניתה הסכימו לכך.

אז מה עשיתם? קיימתם אירועיים כיתתיים, השתתפתם בהרצאות של חברי כנסת מהשורה הראשונה כגון תמר זנברג,  בצלאל סמוטריץ', משה כחלון, איימן עודה ואמיר אוחנה, שכנעתם את ציבור התלמידים בצדקת דרככם בהפסקות הפעילות, צפיתם בפאנל הבחירות בשידור ישיר מאולם הכנסים, וביום הבחירות ב'בליך' השתתפתם בהפנינג המסורתי בחצר בית הספר שבסופו הצבעתם למפלגה שאתם תומכים בה. אנו רואים בכל זה ערך עצום וחוויה חד פעמית; טוב, לפחות עד שנעשה את כל זה פעם נוספת בספטמבר הקרוב. אנו מקווים שנהניתם ושאתם יודעים להעריך את החוויה.

החלטנו השנה גם לחשוף אתכם ל"ארבעת השבטים" המרכיבים את הפסיפס החברתי בישראל: דתיים לאומיים, חרדים, ערבים וכמובן חילונים. הציר המרכזי שהנחה אותנו היה נאום ארבעת השבטים של נשיא המדינה, רובי רבלין. מתוך מקום זה, תיבלנו גם את הטיול השנתי בסיור מהנה ומרגש בכפר קהילת העבריים מדימונה וחשפנו אתכם לבעיות של גזענות ואפליה של יוצאי אתיופיה בישראל בהצגה המבדרת "שוקו וניל". בהזדמנות זו, נבקש לשלוח את תנוחומינו לנשיא המדינה על פטירת רעייתו, נחמה רבלין.

אנו לא הסתפקנו בזה והחלטנו לרכוש בעבורכם תשורה מיוחדת. את התשורה יצרו במו ידיהם אומנים מעמותת "ציפור הנפש". עמותה זו היא ארגון תעסוקתי-חברתי המעסיק אומנים בעלי צרכים מיוחדים, שאינם מסוגלים להיקלט בשוק העבודה החופשי ובמסגרות השיקום הרגילות. אומנים אלה לוקחים חלק בעיצוב, בייצור ובפיתוח המוצרים. ההכנסות לעמותה מרכישת התשורה עבורכם הן קודש לרווחת חבריה ותרומה ישירה לקידום תעסוקתם. אין לנו ספק שתדעו להעריך גם את זה.

לצד הפעילויות השונות הללו, כל תלמיד נדרש השנה להתנדבות אישית של 60 שעות. אנו שמחים לומר שכלל תלמידי השכבה עמדו במחויבות זו בהצלחה רבה, ואכן עשו שירות התנדבותי חיובי. יתרה מכך, למעלה משליש מהתלמידים בשכבה תרמו מזמנם וממרצם אף מעבר למספר השעות הנדרשות, ובכך נכנסו למסלול המצטיינים. זוהי עדות לכך שהפנמתם את הערכים שניסינו להקנות לכם, ושאתם שואפים לתרום לקהילה ולמדינה שלנו. כדי לתת מענה ולצקת משמעות לתוכנית התנדבותית זו, קידמנו בעבורכם מסגרת של התנדבויות קבוצתיות: התרמתם בעבור "האגודה למלחמה בסרטן", השתתפתם ב"צעדת פומרץ" אשר הפכה להיות מסורת בית ספרית, עברתם קורסי עזרה ראשונה וחילוץ והצלה והתנדבתם בגני ילדים ברחבי העיר, התנדבות שזכתה להערכה רבה של הגננות, של הילדים הצעירים, של הוריהם וגם שלכם.

לסיכום, אנו בטוחים כי בעתיד תהיו אזרחים פעילים, חיוניים ומועילים. אנו מאחלים לכולכם שתשכילו להפנים את כל אשר למדתם ושעוד תלמדו במסגרת לימודיכם בבית הספר. הנושאים שבחרנו להתמקד בהם השנה לא נבחרו ככה סתם. בתקופה זו של חייכם אתם מוציאים את תעודות הזהות שלכם. אומנם כיום בית הספר אינו לוקח חלק מעשי בהוצאת תעודת הזהות, כפי שהיה נהוג עד לאחרונה, אך עם זאת אנו אמונים על הערכים אשר באים לידי ביטוי בתעודת הזהות. קבלת תעודת הזהות מסמלת את כניסתכם באופן פורמלי למעגל האזרחים של המדינה. היא מבטאת את החוזה שלכם עם הקהילה ועם המדינה ואת הזכויות והחובות המתלווים אליו. אנו מקווים כי הצלחנו, ולו במעט, לתת לכם השנה הבנה של אותם ערכים.

מאחלים לכם המשך עשייה פורה בתחום של התנדבות למען הקהילה ועשייה חברתית ואזרחית.

נדב, מיכל וצוות המחנכים

ידיעות נוספות

רשימת ספרי לימוד לשנה"ל תש"פ

16 ביוני 2019

רשימת ספרי לימוד תשפ – לעולים לשכבת ט רשימת ספרי לימוד תשפ – לעולים לשכבת י  רשימת ספרי לימוד תשפ – לעולים לשכבת יא רשימת ספרי לימוד תשפ – לעולים

ברכה לחג השבועות

7 ביוני 2019

הורים ותלמידים יקרים, בשמי ובשם צוות מחנכי השכבה, ברצוני לאחל לכם ולקרוביכם שתזכו לקצור רק טוב ממעשי ידיכם, שהאושר ייגר עליכם כמו מים חיים וששנותיכם ירבו בביכורים מובחרים כל יום מחדש.